Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2019
Lucialoppet 7/12
Långa Terräng-DM 5/10
Karlsängsloppet 3/10
Bergslagsleden Ultra 21/9
Bergslagsleden Ultra 21/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 14/9
51:an Loppet 1/9
Utmaningen 5/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 29/5
Nora Marathon 16/3

2018
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 8/12
Långa Terräng-DM 20/10
Karlsängsloppet 4/10
Anna-Loppet 30/9
Bergslagsleden Ultra 22/9
Bergslagsleden Ultra 22/9 (Sträcktider)
Norasjön Runt 8/9
Utmaningen 6/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 24/5
Linde-Rännet 24/3
Nora Marathon 17/3

2017
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 9/12
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORASJÖN RUNT 14/9 2019

Klasser
K35 (2)
K40 (4)
K45 (7)
K50 (4)
K55 (5)
K60 (0)
K65 (2)
K70 (0)
K75 (1)
K80 (0)
Kvinnor juniorer (1)
Kvinnor seniorer (2)
M35 (8)
M40 (12)
M45 (12)
M50 (18)
M55 (8)
M60 (3)
M65 (6)
M70 (3)
M75 (3)
M80 (0)
Motionsklass (112)
Män juniorer (1)
Män seniorer (11)
Tävlingsklass kvinnor (28)
Tävlingsklass män (86)

Samlad resultatlista (226)


Startlista (Antal anmälda: 226)
NORASJÖN RUNT 14/9 2019 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

SAMLAD RESULTATLISTA  (21097,5 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Per Arvidsson -86 IF Start 01:17:50 00:00 03:41
2 Elias Zika -81 IF Start 01:21:38 03:48 03:52
3 Johan Ingjald -87 IF Start 01:22:06 04:16 03:53
4 Fredrik Skogman -82 Karlskoga LCK 01:22:29 04:39 03:55
5 Pär Englund -77 Wedevågs IF 01:23:34 05:44 03:58
6 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 01:23:49 05:59 03:58
7 Niklas Hasselwander -79 Närkes Kil 01:24:00 06:10 03:59
8 Niall O'Hanlon -69 IK Akele 01:24:05 06:15 03:59
9 Markus Liljenroth -79 Örebro AIK 01:24:12 06:22 03:59
10 Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 01:24:59 07:09 04:02
11 Martin Duberg -85 Örebro AIK 01:25:16 07:26 04:02
12 Rodney Hundermark -69 IFK Nora 01:25:22 07:32 04:03
13 Anders Olausson -69 Ludvika FFI 01:25:33 07:43 04:03
14 Per Eklöf -81 IFK Nora 01:26:09 08:19 04:05
15 Robin Larsson -87 Sisu Forshaga 01:26:24 08:34 04:06
16 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 01:26:27 08:37 04:06
17 Björn Engqvist -81 Örebro 01:27:51 10:01 04:10
18 Patrik Jansson -92 Örebro 01:27:57 10:07 04:10
19 Petra Hanaeus -72 IF Start 01:28:02 10:12 04:10
20 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 01:28:12 10:22 04:11
21 Björn Evertsson -87 Storådalens SK 01:28:57 11:07 04:13
22 Mattias Folkesson -72 Örebro AIK 01:29:07 11:17 04:13
23 Magnus Thorstensson -69 Vreta SoMK 01:29:23 11:33 04:14
24 Peter Nilsson -92 Hässelby SK 01:30:13 12:23 04:17
25 Lars-Erik Almberg -69 Glanshammars IF 01:30:21 12:31 04:17
26 Jesper Damström -70 Örebro AIK 01:30:27 12:37 04:17
27 Peter Ström -70 Kumla SF 01:30:32 12:42 04:17
28 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 01:30:38 12:48 04:18
29 Mattias Gustafsson -74 IF Start 01:31:44 13:54 04:21
30 Jonas Janegren -79 IF Start 01:31:48 13:58 04:21
31 Magnus Otterhed -68 Örebro AIK 01:32:17 14:27 04:22
32 Johan Svanholm -76 Örebro AIK 01:32:38 14:48 04:23
33 Kent Mossbäck -72 Örebro AIK 01:33:48 15:58 04:27
34 Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 01:34:13 16:23 04:28
35 Henrik Grankvist -90 Väsby SS Triathlon 01:34:19 16:29 04:28
36 Magnus Liljerås -68 Östansjö SK 01:34:21 16:31 04:28
37 Mikael Hansson -63 IF Start 01:34:47 16:57 04:30
38 Håkan Westerblad -56 Spårvägen FK 01:34:51 17:01 04:30
39 Mikael Persson -67 IFK Nora 01:34:52 17:02 04:30
40 Per Malm -84 Mikkeller Running Club 01:35:02 17:12 04:30
41 Henrik Gustafsson -87 Örebro 01:35:13 17:23 04:31
42 Adam Hjerpe -87 Stockholm 01:35:19 17:29 04:31
43 Staffan Östlund -82 Örebro 01:35:21 17:31 04:31
44 Johan Gunnarsson -72 Glanshammars IF 01:35:33 17:43 04:32
45 Edmund Kurt -73 Örebro AIK 01:35:44 17:54 04:32
46 Jonas Svensson -78 Örebro AIK 01:36:02 18:12 04:33
47 Tim Nylander -82 Bohus 01:36:05 18:15 04:33
48 Sara Jakobsson -87 Örebro AIK 01:36:11 18:21 04:34
49 Johan Wass -80 Östansjö SK 01:36:18 18:28 04:34
50 Torbjörn Holmqvist -69 Örebro AIK 01:36:24 18:34 04:34
51 Joakim Tillman -63 Örebro AIK 01:36:34 18:44 04:35
52 Peter Grönlund -60 IFK Nora 01:36:55 19:05 04:36
53 Magnus Lundh -71 Örebro 01:36:59 19:09 04:36
54 Rickard Jorstig -78 Puderpundarna Örebro 01:37:10 19:20 04:36
55 Anders Karlsson -81 Svillinge IF 01:37:23 19:33 04:37
56 Jörgen Bengtsson -76 IK Fyris Uppsala 01:37:31 19:41 04:37
57 Martin Wallin -73 CK Kultur 01:37:48 19:58 04:38
58 Therese Persson -73 Örebro AIK 01:37:58 20:08 04:39
59 Erik Andersson -78 Storådalens SK 01:38:03 20:13 04:39
60 Ronnie Hansson -78 Nora 01:38:13 20:23 04:39
61 Oskar Larsson -90 Örebro AIK 01:38:41 20:51 04:41
62 Jesper Zakrisson -80 Örebro AIK 01:38:50 21:00 04:41
63 Tobias Eriksson -83 Örebro 01:39:04 21:14 04:42
64 Andrew Lowry -79 Örebro AIK 01:39:36 21:46 04:43
65 Mikael Bergqvist -76 Svillinge IF 01:40:04 22:14 04:45
66 Jonas Olsson -75 Danfo Runners 01:40:44 22:54 04:46
67 Nichlaes Eriksson -84 Axa Sports Club / Nora 01:40:51 23:01 04:47
68 Lars Lanneborn -67 Örebro AIK 01:40:59 23:09 04:47
69 Malin Sjödin -72 Östansjö SK 01:41:15 23:25 04:48
70 Marcus Pettersson -88 Nora 01:41:49 23:59 04:50
71 Mats Ericsson -69 IFK Nora 01:42:27 24:37 04:51
72 Fredrik Jonsson -76 Örebro 01:42:45 24:55 04:52
73 Bo Persson -48 Almby IK 01:42:53 25:03 04:53
74 Torben Pihl -73 Göteborg 01:43:10 25:20 04:53
75 Staffan Häggeborn -52 Västerås LK 01:43:28 25:38 04:54
76 Emil Lager -85 Löa 01:44:10 26:20 04:56
77 Göte Pettersson -57 Örebro AIK 01:44:42 26:52 04:58
78 Fredrik Karlsson -78 Örebro 01:44:58 27:08 04:59
79 Jonas Färnstrand -73 Örebro AIK 01:45:00 27:10 04:59
80 Olof Olofsson -53 Hagaby GoIF 01:45:14 27:24 04:59
81 Carl Åkerlund -80 Göteborg 01:45:17 27:27 04:59
82 Nicklas Gryth -73 Born 01:45:25 27:35 05:00
83 Anton Sönnerstam -83 Karlskoga 01:45:45 27:55 05:01
84 RoseMarie Enmalm -54 IF Start 01:45:53 28:03 05:01
85 Kerstin Liljerås -67 Östansjö Sk 01:46:08 28:18 05:02
86 Niklas Hagberg -77 Uppsala 01:46:44 28:54 05:04
87 Edvin Larsson -95 Örebro AIK 01:47:11 29:21 05:05
88 Fredrik Sandberg -67 IFK Nora 01:47:12 29:22 05:05
89 Mikael Jorstig -74 Puderpundarna Örebro 01:47:16 29:26 05:05
90 Robert Larsson -86 Örebro AIK 01:47:33 29:43 05:06
91 Karin Karlsson -76 Örebro AIK 01:47:34 29:44 05:06
92 Per Åkesson -62 Lund 01:47:37 29:47 05:06
93 Klas Rosell -74 Nora 01:47:39 29:49 05:06
94 Peter Andersson -69 Nora 01:47:41 29:51 05:06
95 Niklas Rönning -77 Nora 01:47:55 30:05 05:07
96 Ulf Björklund -67 Västerås LK 01:48:17 30:27 05:08
97 Sandra Almer Carlsson -81 IFK Nora 01:48:37 30:47 05:09
98 Johan Lundqvist -64 Sundhetsbolaget 01:48:50 31:00 05:10
99 Daniel Eriksson -89 IF Start 01:49:01 31:11 05:10
100 Joacim Nilsson -73 IFK Nora 01:49:09 31:19 05:10
101 Andreas Jonsson -90 Östansjö SK 01:49:23 31:33 05:11
102 Rikard Björling -62 Motala 01:49:26 31:36 05:11
103 Stefan Andersson -73 Källbottens IK 01:49:54 32:04 05:13
104 Erik Åkerlund -77 Huddinge 01:50:27 32:37 05:14
105 Anders Jansson -47 Storådalens SK 01:50:28 32:38 05:14
106 Göran Rasberg -53 Örebro AIK 01:50:53 33:03 05:15
107 Richard Dahlgren -84 Örebro 01:50:59 33:09 05:16
108 Ulf Carlson -67 IFK Nora 01:51:15 33:25 05:16
109 Mikael Brunnberg -90 Ssideline City 01:51:16 33:26 05:16
110 Jakob Fransson -97 OK Milan 01:51:17 33:27 05:16
111 Gabriel Hirsch -80 Älvsjö 01:51:21 33:31 05:17
112 Jan Karlsson -63 Karlskoga 01:51:22 33:32 05:17
113 Anders Höök -67 Örebro 01:51:27 33:37 05:17
114 Björn Göthlin -68 Östansjö SK 01:51:41 33:51 05:18
115 Johan Fredrik Söderlöf -74 Löa SK 01:51:53 34:03 05:18
116 Karin Petersson -71 Stockholm 01:52:05 34:15 05:19
117 Annica Sjölund -67 IF Start 01:52:24 34:34 05:20
118 Sören Spjuth -61 Aspa IK 01:52:27 34:37 05:20
119 Tomas Pinni -62 IFK Nora 01:52:32 34:42 05:20
120 Tomas Börjel -61 Hjulsjö LK 01:52:50 35:00 05:21
121 Jan Jorsäter -71 Örebro 01:53:14 35:24 05:22
122 Niklas Ryden -92 Lindesberg 01:53:28 35:38 05:23
123 Juhani Järlinge -61 Lindesberg 01:53:43 35:53 05:23
124 Annika Lindblom -60 Glanshammars IF 01:53:47 35:57 05:24
125 Jonas Granemar -79 Örebro 01:53:54 36:04 05:24
126 Michael Hofseth -69 Nora 01:54:21 36:31 05:25
127 Stina Engelheart -76 Lindesberg 01:54:28 36:38 05:26
128 Torbjörn Karlsson -74 Degerfors 01:54:45 36:55 05:26
129 Lene Marthinussen -82 Örebro 01:54:57 37:07 05:27
130 Magnus Wikström -66 Nora 01:54:57 37:07 05:27
131 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 01:55:22 37:32 05:28
132 Tomas Wall -61 Bocksboda löparklubb 01:55:24 37:34 05:28
133 Martin Kristoferson -70 Finspång 01:55:34 37:44 05:29
134 Christer Larsson -65 Åkersberga 01:55:40 37:50 05:29
135 Cornelia Helsingius -93 Örebro 01:55:43 37:53 05:29
136 Anders Edlund -64 Östansjö SK 01:55:49 37:59 05:29
137 Therese Bratting -74 Degerfors 01:56:25 38:35 05:31
138 Christer Eskilsson -71 Nocout, Linköping 01:56:30 38:40 05:31
139 Jennie Grahn -76 Karlskoga friidrott 01:56:39 38:49 05:32
140 Erik Skjöldebrand -73 Örebro 01:57:14 39:24 05:33
141 Niclas Westholm -72 Örebro AIK 01:57:31 39:41 05:34
142 Åsa Lindström -70 IFK Nora 01:58:07 40:17 05:36
143 Leila Toivonen -61 Storådalens SK 01:58:21 40:31 05:37
144 Sajan Varghese -83 Örebro 01:58:24 40:34 05:37
145 Johan Nordfeldt -82 Lindesberg 01:59:04 41:14 05:39
146 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 01:59:05 41:15 05:39
147 Lars Holmström -69 IKW Köping 01:59:08 41:18 05:39
148 Lindha Lönnström -74 IFK Nora 01:59:28 41:38 05:40
149 Per Melin -67 Karlskoga 01:59:33 41:43 05:40
150 Sara Melin -78 Karlskoga 01:59:33 41:43 05:40
151 Daniel Berggren -85 Räddningstjänstens IF 01:59:34 41:44 05:40
152 Stig Jonsson -62 Laxå OK 01:59:45 41:55 05:41
153 Rickard Bäck -77 Åsbro GoIF 01:59:46 41:56 05:41
154 Sofia Oskarsson -83 IFK Nora 02:00:36 42:46 05:43
155 Mikael Sandberg -75 Örebro AIK 02:00:39 42:49 05:43
156 Andreas Forslund -74 Nora 02:00:56 43:06 05:44
157 Eric Malm -49 IFK Nora 02:01:16 43:26 05:45
158 Carl Johan Thysell -68 Storådalens SK 02:02:14 44:24 05:48
159 Martin Nilsson -84 IFK Nora 02:02:18 44:28 05:48
160 Carina Yngström -64 Storådalens SK 02:03:18 45:28 05:51
161 Chelsea Lööw -79 Karlskoga 02:03:55 46:05 05:52
162 Ljiljana Persson -53 Almby IK 02:04:19 46:29 05:54
163 Håkan Boman -65 Nora 02:04:35 46:45 05:54
164 Rebecca Grenehed -93 Norrköping 02:04:50 47:00 05:55
165 Eva Gillsell -59 Nora 02:05:01 47:11 05:56
166 Per Börjesson -54 Östansjö SK 02:06:27 48:37 06:00
167 Pansy Ståhl -72 IF Start 02:06:48 48:58 06:01
168 Caroline Alm -80 Kristinehamn 02:06:52 49:02 06:01
169 Soile Ohvo -72 Karlskoga 02:07:19 49:29 06:02
170 Niclas Nyberg -82 Lindesberg 02:07:45 49:55 06:03
171 Maria Lobell -71 Karlskoga 02:08:03 50:13 06:04
172 Ivar Kleber -52 Nora 02:08:21 50:31 06:05
173 Lena Kadesjö -76 Nora 02:08:32 50:42 06:06
174 Filippa Folkjern -76 Dalaportens OL 02:08:43 50:53 06:06
175 Jimmy Karlsson -80 Kristinehamn 02:09:15 51:25 06:08
176 Tobias Celander -92 Nora 02:09:19 51:29 06:08
177 Joakim Grenehed -66 Örebro 02:09:34 51:44 06:08
178 Sofie Karlsson -84 Kopparberg 02:09:39 51:49 06:09
179 Maria Engström -62 IF Start 02:10:27 52:37 06:11
180 Sofie Evertson -84 Karlskoga 02:10:31 52:41 06:11
181 Glenn Fredin -63 Borlänge 02:13:33 55:43 06:20
182 Thomas Thyresgård -69 Örebro 02:13:52 56:02 06:21
183 Petra Hallin -68 Hallsberg 02:13:55 56:05 06:21
184 Anna Hansson -70 Lund 02:14:18 56:28 06:22
185 Emma Kallin -85 Garphyttans IF 02:14:40 56:50 06:23
186 Emelie Lindgren -02 IFK Nora 02:15:16 57:26 06:25
187 Greger Kammerland -68 Nora 02:16:16 58:26 06:28
188 Dzenan Plivac -77 Sörkastet Sportklubb Kristinehamn 02:17:17 59:27 06:30
189 Per-Johan Lindberg -54 IFK Nora 02:18:40 01:00:50 06:34
190 Raimo Heikkinen -66 Hallsberg 02:19:10 01:01:20 06:36
191 Otto Lagström -57 IFK Sala 02:19:24 01:01:34 06:36
192 Ola Sjöstedt -66 Nora 02:20:24 01:02:34 06:39
193 Tina Forsberg -66 Storådalens SK 02:20:50 01:03:00 06:41
194 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 02:21:49 01:03:59 06:43
195 Malin Ryden -89 Lindesberg 02:22:39 01:04:49 06:46
196 Sture Bodare -54 Glanshammars IF 02:23:16 01:05:26 06:47
197 Dieter Hilpmann -52 Järnboås 02:24:50 01:07:00 06:52
198 Mikael Nilsson -80 Nora 02:25:34 01:07:44 06:54
199 Åsa Book -72 Karlskoga 02:25:36 01:07:46 06:54
200 Daniel Johannesdal -78 Vintrosa 02:27:42 01:09:52 07:00
201 Maria Johannesdal -82 Vintrosa 02:27:42 01:09:52 07:00
202 Jimmy Jonsson -83 Fjugesta 02:28:40 01:10:50 07:03
203 Carin Calleberg -70 Örebro AIK 02:29:56 01:12:06 07:06
204 Sebastian Andersson -91 Täby 02:30:42 01:12:52 07:09
205 Bengt Johansson -61 Kumla 02:31:38 01:13:48 07:11
206 Ulrika Lindgren -76 IFK Nora 02:32:37 01:14:47 07:14
207 Johan Cedergren -61 Järnboås 02:35:44 01:17:54 07:23
208 Liza Cedergren -96 Järnboås 02:35:44 01:17:54 07:23
209 Michel Oesten -74 IFK Nora 02:35:58 01:18:08 07:24
210 Pehr Emanuelsson -69 IFK Nora 02:36:41 01:18:51 07:26
211 Marcin Szaniawa -79 OstroBiec 02:37:41 01:19:51 07:28
212 Carina Wahlström -61 Östansjö SK 02:37:47 01:19:57 07:29
213 Åke Mossberg -50 IFK Nora 02:39:10 01:21:20 07:33
214 Rikard Vestberg -83 Årsta 02:40:17 01:22:27 07:36
215 Jonny Nilsson -54 Nora 02:41:13 01:23:23 07:38
216 Sven-Olov Dahlgren -44 Kopparbergs IF 02:44:24 01:26:34 07:48
217 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 03:17:45 01:59:55 09:22
- Per-Erik Karlfeldt -51 IFK Nora DNF - -
- Tove Landrin -85 Västerås DNS - -
- Robert Haglund -71 Örebro DNS - -
- Kevin Henriksson -97 Garphyttans IF DNS - -
- Per Landahl -85 SPIF Triathlon DNS - -
- Charlotta Nilsson -65 IFK Nora DNS - -
- Peter Sparrow -68 Örebro AIK DNS - -
- Erik Dahlberg -97 Nora DNS - -
- Mats Brunnberg -61 Vreta SoMK DNS - -