Fel meddelas till Per Eklöf, 070-2457579 eller info@pe-timing.se

ARRANGEMANG

2019
Nora Marathon 16/3

2018
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 8/12
Långa Terräng-DM 20/10
Karlsängsloppet 4/10
Anna-Loppet 30/9
Bergslagsleden Ultra 22/9
Norasjön Runt 8/9
Utmaningen 6/7
Lindesjönloppet 6/6
Fjugestaloppet 24/5
Linde-Rännet 24/3
Nora Marathon 17/3

2017
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 9/12
Karlsängsloppet 5/10
Karlsängsloppet för alla 5/10
Anna-Loppet 1/10
Norasjön Runt 9/9
Utmaningen 7/7
Terräng-DM 8/4
Nora Marathon 18/3

2016
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 10/12
Hostruset 8/10
Karlsängsloppet 6/10
Anna-Loppet 2/10
Norasjön Runt 10/9
Utmaningen 8/7
Viby Marathon 2/7
Lindesjönloppet 6/6
Nora Marathon 19/3

2015
Sylvesterloppet 31/12
Lucialoppet 12/12
Armada Run 14/10
Anna-Loppet 4/10
Karlsängsloppet 1/10
Norasjön Runt 12/9
Utmaningen 3/7

2014
Sylvesterloppet 31/12
Anna-Loppet 5/10
Karlsängsloppet 2/10
Norasjön Runt 13/9
Utmaningen 4/7

2013
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 3/10
Utmaningen 5/7

2012
Sylvesterloppet 31/12
Karlsängsloppet 4/10
Utmaningen 6/7

2011
Karlsängsloppet 6/10

2010
Karlsängsloppet 7/10

2009
Karlsängsloppet 1/10

2008
Karlsängsloppet 2/10

2007
Karlsängsloppet, återkomsten 6/10
Karlsängsloppet 4/10

NORASJöN RUNT 8/9 2018

Klasser
K35 (1)
K40 (5)
K45 (3)
K50 (3)
K55 (3)
K60 (2)
K65 (0)
K70 (0)
K75 (1)
K80 (0)
Kvinnor juniorer (0)
Kvinnor seniorer (2)
M35 (10)
M40 (11)
M45 (16)
M50 (6)
M55 (2)
M60 (1)
M65 (6)
M70 (3)
M75 (2)
M80 (1)
Motionsklass (118)
Män juniorer (1)
Män seniorer (10)
Tävlingsklass kvinnor (20)
Tävlingsklass män (70)

Samlad resultatlista (208)


Startlista (Antal anmälda: 208)
NORASJöN RUNT 8/9 2018 - RESULTAT              [Resultatlista för utskrift]

SAMLAD RESULTATLISTA  (21097,5 m)
Pl. Namn Förening Tid Diff. Tempo
1 Thomas Chaillou -85 KFUM Örebro friidrott 01:14:02 00:00 03:31
2 Per Arvidsson -86 IF Start 01:16:05 02:03 03:36
3 Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 01:16:14 02:12 03:37
4 Johan Ingjald -87 IF Start 01:20:54 06:52 03:50
5 Sören Forsberg -63 Örebro AIK 01:21:09 07:07 03:51
6 Patrik Nilvér -83 LK Gränslöst 01:21:39 07:37 03:52
7 Björn Evertsson -87 Storådalens SK 01:21:50 07:48 03:53
8 Nial O´Hanlon -69 IK Akele 01:21:58 07:56 03:53
9 Eric Segelberg -84 LK Gränslöst 01:22:11 08:09 03:54
10 Peter Nilsson -92 Hässelby SK 01:22:20 08:18 03:54
11 Fredrik Skogman -82 Karlskoga LCK 01:22:33 08:31 03:55
12 Mattias Nätterlund -86 Örebro AIK 01:22:47 08:45 03:55
13 Pär Englund -77 Wedevågs IF 01:22:48 08:46 03:55
14 Per Eklöf -81 IFK Nora 01:23:20 09:18 03:57
15 Niklas Hasselwander -79 Närkes Kil 01:23:46 09:44 03:58
16 Dan Bäck -75 Kumla Skidförening 01:23:49 09:47 03:58
17 Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 01:23:54 09:52 03:59
18 Jacob Halvarsson -88 Karlslunds IF 01:25:46 11:44 04:04
19 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 01:25:55 11:53 04:04
20 Rodney Hundermark -69 IFK Nora 01:26:48 12:46 04:07
21 Jasin Nawrozi -98 Kristinehamn Multisport 01:26:52 12:50 04:07
22 Ulf Lekeborn -74 Storådalens SK 01:27:58 13:56 04:10
23 Markus Kihlgren -78 Lindesberg 01:29:11 15:09 04:14
24 Gustaf Sjösvärd -90 Hemlingby LK 01:29:15 15:13 04:14
25 Peter Welander -75 Örebro AIK 01:29:23 15:21 04:14
26 Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 01:30:01 15:59 04:16
27 Frida Nilsson -85 Örebro AIK 01:30:08 16:06 04:16
28 Magnus Thorstensson -69 Vreta SoMK 01:30:22 16:20 04:17
29 Robert Vestman -82 Östansjö SK 01:31:50 17:48 04:21
30 Mikael Persson -67 IFK Nora 01:31:55 17:53 04:21
31 Jonas Janegren -79 IF Start 01:31:57 17:55 04:22
32 Mohamed Ibrahim Hassan -00 IFK Nora 01:31:58 17:56 04:22
33 Maria Eriksson -76 IF Start 01:32:07 18:05 04:22
34 Magnus Otterhed -68 Örebro AIK 01:32:54 18:52 04:24
35 Kent Mossbäck -72 Örebro AIK 01:33:00 18:58 04:24
36 Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK 01:33:06 19:04 04:25
37 Edmund Kurt -73 Örebro AIK 01:33:17 19:15 04:25
38 Mats Andersson -67 Örebro 01:34:50 20:48 04:30
39 Johan Svanholm -76 Örebro AIK 01:35:07 21:05 04:31
40 Jonas Svensson -78 Örebro 01:35:33 21:31 04:32
41 Anders Karlsson -81 Svillinge IF 01:35:54 21:52 04:33
42 Daniel Nilsson -84 IFK Nora 01:36:11 22:09 04:34
43 Jörgen Bengtsson -76 IK Fyris Uppsala 01:36:19 22:17 04:34
44 Andreas Österlund -71 Örebro AIK 01:36:21 22:19 04:34
45 Thomas Wadefjord -66 Fruktkakan 01:36:26 22:24 04:34
46 Staffan Östlund -82 Örebro 01:36:27 22:25 04:34
47 Fredrik Johnsson -77 Örebro AIK 01:36:32 22:30 04:35
48 Antje Wiksten -75 KFUM Örebro friidrott 01:36:38 22:36 04:35
49 Niklas Källenback -68 Glanshammars IF 01:37:28 23:26 04:37
50 Björn Engqvist -81 Örebro 01:37:36 23:34 04:38
51 Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 01:37:42 23:40 04:38
52 Tim Nylander -82 Bohus 01:38:20 24:18 04:40
53 Tommy Theoren -72 IF Start 01:39:20 25:18 04:42
54 Ronnie Hansson -78 Nora 01:40:11 26:09 04:45
55 Lars-Erik Smedberg -84 Ludvika 01:40:59 26:57 04:47
56 Stefan Sager -77 Karlskoga 01:41:20 27:18 04:48
57 Andreas Björk -76 Kumla 01:41:32 27:30 04:49
58 Johan Lundqvist -64 Sundhetsbolaget 01:41:51 27:49 04:50
59 Per Norlin -77 Latorp 01:42:38 28:36 04:52
60 Stefan Carlsson -70 Team Granebo 01:42:43 28:41 04:52
61 Jörgen Andersson -71 Cowabunga Runners 01:42:49 28:47 04:52
62 Lotta Frenander -61 Uppsala löparklubb 01:42:49 28:47 04:52
63 Klas Persson -80 Örebro 01:43:07 29:05 04:53
64 Christer Larsson -65 Stockholm 01:43:14 29:12 04:54
65 Susanna Hellsten -71 IF Start 01:43:26 29:24 04:54
66 Tjodolf Sommestad -76 Lindesberg 01:43:35 29:33 04:55
67 Anna-Karin Frih -75 Örebro AIK 01:43:50 29:48 04:55
68 Erik Andersson -78 Storådalens SK 01:44:08 30:06 04:56
69 Jakob Eriksson -97 Lindesberg 01:44:16 30:14 04:57
70 Jonas Levin -79 Örebro 01:44:35 30:33 04:57
71 Daniel Björkbacka -76 Running Pirates 01:44:38 30:36 04:58
72 Klas Rosell -74 Nora 01:44:47 30:45 04:58
73 Fredrik Holm -73 Örebro AIK 01:44:54 30:52 04:58
74 Shane Harrington -85 Hallsberg 01:45:08 31:06 04:59
75 Charlotta Nilsson -65 IFK Nora 01:45:18 31:16 04:59
76 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 01:45:22 31:20 05:00
77 Klas Alriksson -80 Nora 01:45:25 31:23 05:00
78 Jonas Färnstrand -73 Örebro AIK 01:46:16 32:14 05:02
79 Jan Jorsäter -71 Örebro 01:46:48 32:46 05:04
80 Rikard Vilhelmsson -92 Storå 01:47:13 33:11 05:05
81 Samuel Wulgué -72 Hovsta 01:47:25 33:23 05:05
82 Thommy Dicander -67 Qwarnsveden Triathlon 01:47:29 33:27 05:06
83 Nicklas Gryth -73 Born 01:47:41 33:39 05:06
84 Göran Rasberg -53 Örebro AIK 01:47:53 33:51 05:07
85 Hannes Börjel -00 Nora 01:47:57 33:55 05:07
86 Karin Pettersson -71 Stockholm 01:48:01 33:59 05:07
87 Per Åkesson -62 Lund 01:48:29 34:27 05:09
88 Magnus Wikström -66 Nora 01:48:31 34:29 05:09
89 Jonas Granemar -79 Örebro 01:48:33 34:31 05:09
90 Therese Persson -73 Örebro AIK 01:49:03 35:01 05:10
91 Jennie Halvarsson -92 SkiStar 01:49:25 35:23 05:11
92 Anders Jansson -47 Storådalens SK 01:49:37 35:35 05:12
93 Erik Swedlund -91 Köping 01:49:48 35:46 05:12
94 Niklas Rönning -77 Nora 01:50:02 36:00 05:13
95 Anders Eklöv -82 Örebro AIK 01:50:28 36:26 05:14
96 Stefan Poohl -66 Karlskoga 01:50:30 36:28 05:14
97 Jenny Kidler -68 IFK Nora 01:50:44 36:42 05:15
98 Fredrik Sandberg -67 IFK Nora 01:50:54 36:52 05:15
99 Maria Rögardt -77 Örebro 01:50:56 36:54 05:15
100 Sajan Varghese -83 Örebro 01:51:11 37:09 05:16
101 Matias Dahlin -83 Storådalens SK 01:51:37 37:35 05:17
102 Stanley Wong -69 Örebro AIK 01:51:42 37:40 05:18
103 Joacim Nilsson -73 IFK Nora 01:51:53 37:51 05:18
104 Mikael Bergqvist -76 IK Granit 01:52:01 37:59 05:19
105 Anna Edman -78 Hällefors LK 01:52:34 38:32 05:20
106 Christopher Saunders -81 Nora 01:52:43 38:41 05:21
107 Sandra Almer Carlson -81 Nora 01:52:46 38:44 05:21
108 Konrad Pohl -92 Nora 01:53:00 38:58 05:21
109 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 01:53:02 39:00 05:21
110 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 01:53:06 39:04 05:22
111 Erik Löfmarck -74 Nora 01:53:19 39:17 05:22
112 Tord Wiksten -71 KFUM Örebro friidrott 01:53:25 39:23 05:23
113 Lisa Hjalmarsson -79 Örebro AIK 01:53:55 39:53 05:24
114 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 01:54:04 40:02 05:24
115 Johan Olsson -86 Örebro 01:54:17 40:15 05:25
116 Ulrica Evertsson -70 Glanshammar 01:54:20 40:18 05:25
117 Mikael Eriksson -65 Örebro 01:54:22 40:20 05:25
118 Joakim Linton -76 Fingerboda 01:54:49 40:47 05:27
119 Ida Randwiir -84 Karlstad 01:55:05 41:03 05:27
120 Roger Germer Hidström -65 Sollentuna 01:55:19 41:17 05:28
121 Mickael Schweidenbach -66 Larz-Erikz 01:55:26 41:24 05:28
122 Anders Edlund -64 Östansjö SK 01:55:37 41:35 05:29
123 Lindha Lönnström -74 Kullens Company Nora 01:55:50 41:48 05:29
124 Eric Malm -49 IFK Nora 01:55:51 41:49 05:29
125 Kari Sjöholm -62 Axa Sportsclub / Norsborg 01:56:01 41:59 05:30
126 Yvonne Brandberg -59 Uppsala löparklubb 01:56:31 42:29 05:31
127 Susanne Felldin -71 Kumla 01:56:39 42:37 05:32
128 Per Börjesson -54 Östansjö SK 01:57:06 43:04 05:33
129 Jakob Idril -00 Nora 01:57:28 43:26 05:34
130 Marcus Davidsson -83 Norra Husby 01:57:49 43:47 05:35
131 Benny Frost -65 Östansjö SK 01:58:04 44:02 05:36
132 Lene Marthinussen -82 Örebro 01:58:23 44:21 05:37
133 Leonard Pohl -97 Nora 01:58:40 44:38 05:37
134 Magnus Malmstedt -82 Fingerboda 01:58:42 44:40 05:38
135 Susanne Olofson -69 Skattkärr 01:58:44 44:42 05:38
136 Rickard Bäck -77 Åsbro GoIF 01:58:53 44:51 05:38
137 Thomas Larsson -60 Kristinehamns OK 01:59:28 45:26 05:40
138 Emma hjulström -87 Örebro 01:59:30 45:28 05:40
139 Daniel Storm -79 Örebro 01:59:32 45:30 05:40
140 Michel Oesten -74 IFK Nora 01:59:44 45:42 05:41
141 Hans Hedvall -78 Lindesberg 01:59:54 45:52 05:41
142 Mattias Sevesson -73 Östansjö SK 01:59:57 45:55 05:41
143 Maria Engström -62 IF Start 01:59:59 45:57 05:41
144 Ulf Sjögren -67 Lindesberg 02:00:01 45:59 05:41
145 Anders Haglund -74 OK Milan 02:00:06 46:04 05:42
146 Lisa Jensen -84 Örebro 02:00:19 46:17 05:42
147 Sara Melin -78 Karlskoga 02:00:30 46:28 05:43
148 Kim Impola -86 Ställdalens AIK 02:00:37 46:35 05:43
149 Anna Hansson -70 Lund 02:01:31 47:29 05:46
150 Jan Karlsson -63 Karlskoga 02:01:42 47:40 05:46
151 Maria Lobell -71 Karlskoga 02:02:05 48:03 05:47
152 Andreas Burstedt -80 Frövi IK 02:02:32 48:30 05:48
153 Erik Skjöldebrand -73 Örebro 02:03:23 49:21 05:51
154 Carl Olofson -68 Skattkärr 02:04:40 50:38 05:55
155 Rikard Vestberg -83 Årsta 02:05:49 51:47 05:58
156 Linnéa Nilsson -81 Östansjö SK 02:06:04 52:02 05:59
157 Åsa Lindström -70 02:06:15 52:13 05:59
158 Patrik Bergman -79 Ställdalen AIK 02:06:20 52:18 05:59
159 Nils Rutqvist -69 IFK Nora 02:06:28 52:26 06:00
160 Göran Hult -58 Saltsjö-Boo 02:06:56 52:54 06:01
161 Tomas Lönnqvist -84 Fagersta 02:06:59 52:57 06:01
162 Ivar Kleber -52 Nora 02:07:09 53:07 06:02
163 Dzenan Plivac -77 Kristinehamn 02:08:06 54:04 06:04
164 Lars Adolfsson -74 Kopparberg 02:11:11 57:09 06:13
165 Tina Forsberg -66 Storådalens SK 02:11:59 57:57 06:15
166 Mattias Galante -70 Vallentuna 02:12:07 58:05 06:16
167 Viveca Galante -79 Vallentuna 02:12:08 58:06 06:16
168 Monica Sjans -58 Qwarnsveden Triathlon 02:12:09 58:07 06:16
169 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 02:12:18 58:16 06:16
170 Per-Johan Lindberg -54 Lonesome runners Nora 02:13:01 58:59 06:18
171 Per Anders Ekman -62 Lilla Mon 02:14:46 01:00:44 06:23
172 Stefan Hidström -78 Örebro 02:15:05 01:01:03 06:24
173 Pernilla Svenson -73 Nora 02:15:09 01:01:07 06:24
174 Maria Johannesdal -82 Vintrosa 02:15:34 01:01:32 06:26
175 Dieter Hilpmann -52 Järnboås 02:16:59 01:02:57 06:30
176 Edvin Löthgren -97 Nora 02:18:21 01:04:19 06:33
177 Ulrika Lindgren -76 IFK Nora 02:18:41 01:04:39 06:34
178 Carolina Andersson -70 Kristinehamn multisport 02:20:20 01:06:18 06:39
179 Miranda Skistad -99 Karlstad 02:23:38 01:09:36 06:48
180 Eva Lindberg -52 IFK Nora 02:24:47 01:10:45 06:52
181 Jonny Nilsson -54 Nora 02:26:41 01:12:39 06:57
182 Djoni Ljajic -80 Järnboås 02:26:46 01:12:44 06:57
183 Sven-Olof Dahlgren -44 Kopparbergs IF 02:27:50 01:13:48 07:00
184 Mira Norkola -76 Norberg 02:31:23 01:17:21 07:11
185 Veronica Bengtsson -78 Örebro 02:36:22 01:22:20 07:25
186 Ola Sjöstedt -66 Nora 02:40:06 01:26:04 07:35
187 Annika Nilsson -65 Nora 02:40:06 01:26:04 07:35
188 Maria Olsson -72 Kumla 02:41:51 01:27:49 07:40
189 Åke Mossberg -50 IFK Nora 02:42:42 01:28:40 07:43
190 Annelie Skistad -66 Karlstad 02:43:02 01:29:00 07:44
191 Steven Linton -52 Fingerboda 02:43:10 01:29:08 07:44
192 Ove Engman -39 Elvans IF 02:44:41 01:30:39 07:48
193 Per-Erik Karlfeldt -51 IFK Nora 02:45:25 01:31:23 07:50
194 Anders Källman -37 Östansjö SK 03:02:21 01:48:19 08:39
195 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 03:05:07 01:51:05 08:46
- Anna Pettersson -70 IF Start DNF - -
- Mattias Larsson -72 Östansjö SK DNF - -
- Jonny Elofsson -83 Örebro DNS - -
- Jan Funcke -76 Kungsörs SK DNS - -
- Tomas Wall -61 Bocksboda Löparklubb DNS - -
- Thomas Johansson -53 Örebro AIK DNS - -
- K-G Agartsson -47 Östansjö SK DNS - -
- Magnus Larsson -72 Eskilstuna DNS - -
- Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK DNS - -
- Edvin Pöhner -93 Örebro DNS - -
- Joakim Björk -67 Karlstad DNS - -
- Anna-Lotta Eriksson -70 Köping DNS - -
- Mathias Viktorsson -82 LK Gränslöst DNS - -